اخبار

دسایابی به تولید سالانه 12.5 میلیون شیر

زمان ارسال: Thu 15:02موضوعات: Our newsانتشار یافته توسط : دستیابی به تولید سالانه 1تعداد بازدید ها: 1184
هراز پی شهرستان آمل افزود: مقدار تولید کنونی سالانه شیر در کشور 8.5 میلیون تن است.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده و تاکید سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه در راستای تاکید رهبری مبنی بر توجه به اقتصاد مقاومتی، ظرف 10 سال آینده در زمینه تولید شیر ، گوشت قرمز ( 1.5 میلیون تن در سال) و دیگر اقلام مواد پروتئینی به سطوح معقولی از مصرف سرانه دست پیدا خواهیم کرد. 

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در زمان جاضر بیش از 55 درصد تولید گوشت قرمز در کشور از محل دام سنگین تامین می شود که پیش بینی ما این است که در ظرف 10 سال آینده این راهبرد به نفع دام سبک تغییر خواهد یافت. 

وی جمعیت گاو کشور را هشت میلیون راس اعلام کرد و گفت: بنابراین این تعداد گاوهای موجود مسوول تامین 12.5 میلیون تن شیر در آینده نه چندان دور باید باشد. 

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: از مجموع هشت میلیون راس گاو کشور ، تعداد یک میلیون راس گاو اصیل هستند که اکنون بیش از 30 درصد شیر تولیدی کشور را تامین می کنند. 

وی یادآور شد: ایران در بخش گاو اصیل به دلیل پیشبرد طرح های اصلاح نژادی و بهبود سیستم مدیریت و پرورش به بالاترین سطوح تولید در مقایسه با کشورهای صاحب نام در این مقوله دست پیدا کرده است. 

ملاصالحی افزود: ایران در بحث گاو اصیل یعنی گاو هلشتاین ایرانی کلیه حلقه های مربوط به تکنولوژی تولید شیر در مقولات مربوط به اصلاح نژاد، تولید اسپرم، تولید جنین و تغذیه مربوط در بین کشورهای جهان دارای جایگاه رفیع است. 

وی نژاد گام هلشتاین را صرف گاو شیری و گاو دو منظور سیمنتال را شیری و گوشتی ارزیابی کرد و گفت: نژاد گاو سیمنتال با محیط آب و هوایی و اقلیم روستاهای کشور سازگاری مناسبی دارد. 

وی بیان کرد: با توجه به حدود چهار میلیون راس گام آمیخته از مجموع هشت میلیون گاو موجود کشور ضروری است برای این تعداد گاو از نژاد گاو سیمنتال استفاده کنیم که برای تحقق این مهم تاکنون اقدام هایی صورت گرفته است. 

وی بر ضرورت مساعدت و کمک جهت توسعه و به کارگیری نژاد سیمنتال در گاوهای آمیخته کشور تاکید کرد. 

وی تعداد مراکز تولید اسپرم گاو های اصیل از جمله گاوهای دو منظوره را 11 مرکز اعلام کرد و کرد : مرکز تولید و انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دو منظوره سیمنتال دومین مرکز تولید بخش خصوصی در این بخش است. 

ملاصالحی ظرفیت سالانه تولید اسپرم گاوهای اصیل در این مراکز را سه میلیون و 400 هزار دز اعلام کرد و گفت: مرکز تولید اسپرم واحد کرج با ظرفیت تولید سه میلیون دز در سال بزرگترین تولید کننده این بخش در خاورمیانه است. 

وی مصرف زمان حاضر اسپرم در کشور را کمتر از سه میلیون دز در سال عنوان کرد که بیش از 90 درصد آن مربوط به گاو هلشتاین است. 

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، ورود نژاد گاو سیمنتال به کشور را مدیون زحمات جمالی سرمایه گذار مرکز تولید تولید و انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دو منظوره سیمنتال دانست. 

شرکت آمارد دام طبرستان تاکنون توانست هزار راس از نژاد گاو سیمنتال را تولید کند. 

نتایج تحقیقات این مرکز نشان داد که گاو سیمنتال خالص بومی شده ایرانی با میانگین تولید شیر هشت هزار کیلوگرم با چربی 4.2درصد و پروتئین 6.4 درصد با گاو هلشتاین که دوازده هزار کیلو شیر در سال تولید می کنند برابراست. 

وزن گاو سیمنتال ماده بیش از 700 تا 900 کیلوگرم و نر آن بین هزار تا هزارو 300 کیلوگرم می شود، وزن به ازای سن و افزایش وزن روزانه دو زمینه هستند که نقاط قوت و برتری این گاو اعلام شده است.

 نظرات بازدید کنندگان
اطلاعات!

اطلاعات!

تاکنون هیچ کس نظری ارسال نکرده است , شما میتوانید با ارسال نظر خود اولین نفر باشید.
افزودن نظر
نام شما
توضیحات

دسایابی به تولید سالانه 12.5 میلیون شیر  دسایابی به تولید سالانه 12.5 میلیون شیر

http://www.mdoks.com/uploads/static/katalog/katalog-mobile-milking-machine1391.pdf

http://www.mdoks.com/uploads/static/katalog/(feed-crusher-itch)-fider112.pdf

بلوک پایین وسط - این متن آزمایشی است